تبلیغات
بانوان - صبر زینب (س)
خیلی عجیب است در یک روز دو برادر بهتر از جان را سر ببرند، دو فرزندت را در مقابلت بکشند؛ اما تحمل کنی و عجیب تر آن که بر سر بالین فرزندت نروی شاید برادرت خجالت بکشد. طفل شش ماهه را ببینی که از تشنگی به نفس زدن افتاده و به جای آب او را با تیر سه شعبه در بالای دستان پدرش سیراب می کنند؛ و اشک های زیبای برادر را ببینی و صبر کنی و نیز ببینی که به دختر کوچکی در صحرای پر از خار با پای برهنه رحم نمی کنند و گوشواره را با گوش با دستان خشن و محکمشان می کشند.
این مصائب هر کدام به تنهایی مردانی را از پای در می آورد. اما در مجلس قضاوت یزید ملعون شکایت این خاندان چیزی دیگری است. آن چیزی که فکر آنها را بیشتر مشغول کرده چیز دیگری است که ما کمتر به آن پرداخته ایم. وقتی در مجلس یزید وارد می شوند، حضرت زینب (س)در آن خطبه معروف از غذا و سختی راه چیزی نمی گوید که به چه وضعی آنها را به آنجا آوردند بلکه از چیزی دفاع کرد که جامع امروز ما به سمت فرار از آن است آری او از حجاب و عفاف خود دفاع کرد و رو کرد به یزید و فرمود:
آیا از عدالت است که تو زنان و کنیزان خود را در پرده بنشانی، و دختران پرده نشین رسول خدا را اسیر کنی، و شهر به شهر بگردانی؟ و صورت آنان را نمایان سازی تا دشمنان، آنان را از شهری به شهری ببرند؛ و بومی و غریب چشم به آن ها بدوزند و نزدیک و دور و شریف و فرو مایه تماشایشان کنند؛ در حالی که از مردان آنها یاری کننده ای همراهشان نباشد و از یاری کنندگان آنان مددکاری نباشد. (1)
واقعا در حجاب چه چیزی نهفته است، که این چنین سخت از آن دفاع می کنند. ای کاش به جای گریه کردن بی بصیرت بر این خاندان کمی از دغدغه های آن ها را که یکی از آن حجاب است را اجرا کنیم، و این نباشد که بی حجاب بر امام بیمار  صحرای کربلا (امام سجاد علیه السلام ) گریه کنیم در حالی که این امام بزرگ در آن روز برای کم بودن چادر همسرش بر درگاه خداوند آهی می کشد، و می فرماید:
ای کاش مادرم مرا نمی زائید، و این روز را نمی دیدم.(2) بله ای خواهرم بیایید از کربلا درس حجاب و عفت بگیریم، و فقط درس گریه نگیریم.


(1)حجاب بیانگر شخصیت زن، ص118
(2)گوهر صدف، صفحه 59


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 آذر 1390 توسط داود
نمایش نظرات 1 تا 30