تبلیغات
بانوان - حکمتی از حجاب
خیلی جالبه تو این چند وقته که این وبلاگو راه انداختم یه سوال خیلی پرسیده شده که چرا این قدر به حجاب خانم ها گیر می دهید. و با حجاب آقایون کار ندارید. اصلا چرا باید خانم ها این قدر حجاب داشته باشند و اقایون هیچی؟..........در جواب این سوال به نتیجه هایی رسیدم که امیدوارم درست و قانع کننده برای دوستان باشد .
اول این که باید بگویم که برای آقایون هم حجاب واجب است اما نه به اندازه کیفیت و حجاب خانم ها ........اما چرا ؟
وقتی که ما زن و مرد را با هم مقایسه می کنیم متوجه می شویم که از جهت انسانیت با هم مساوی هستند اما از جهت علایق و احساسات یکی نیستند و خیلی با هم متفاوتند. و همین علایق و احساسات باعث می شود که احکام الهی هم نسبت به آن ها تغییر پیدا کند .
فکر کنید اگر احکامی که بر مردها واجب بود، بر زن ها هم واجب می شد مثل (جهاد، خرجی خانواده، مهریه ووو)آیا این لطمه ای به احساسات زن وارد نمی کرد.آیا رفتن به جنگ با احساسات لطیف زن سازگار  هست. وقتی که این نکات و تفاوت ها را در کنار تحقیقات علمی دانشمندان قرار می دهیم خیلی جواب زیبایی  می شنویم در باب تفاوت ها جسمی و روحی زن و مرد که مرتبط است به بحث حجاب، آن ها می گویند :
زن با مرد تفاوت های زیادی دارد، از آن جمله این است، مردان نسبت به محرک های چشمی حساس تر از زنان اند و بر عکس، زنان در مقابل محرک های لمسی حساسیت بیشتری دارند .(1)
تحقیقات و تجربه های علمی نشان می دهد که آن اندازه ای که مرد از نگاه کردن به تن و اندام زن تحریک می شود، زن از مشاهده مرد تحریک نمی شود. در روان شناسی جنسی نیز ثابت شده است که تمامی سطح بدن زن برای مرد محرک است، اما در مرد چنین نیست .
پس آن چه که می توان در این جا نتیجه گرفت این است که دین اسلام با توجه به حقیقت هر وجودی برای او احکامی وضع کرده مثلا از آن جا که مردان به محرک های چشمی حساسند، آن ها را به مراقبت و کنترل چشم در برخورد با نامحرم مامور کرده است. در حدیثی زیبا از امام رضا علیه السلام نقل شده است :
خداوند نگاه کردن به موهای زنان ازدواج کرده ی محجوبه و غیر آن ها را حرام کرده است؛ زیرا نگاه شهوت انگیز مردان، باعث تهییج جنسی، و تهییج جنسی باعث فساد است. (2)در مقابل، به دلیل لطافت و حساسیت بیش تر زنان نسبت به محرک های لمسی، برای حفاظت آنان از مفاسد ناشی از این ویژگی، آن ها را به حجاب و پوشش بیش تر در مواجه با مردان نامحرم دستور داده است؛ و این حکم اسلام غیر عادلانه و تبعیض آمیز نیست، زیرا متناسب با حقیقت متفاوت زن و مرد است .(1)غلام علی حداد عادل ،فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی
(2)حر عاملی ،وسائل الشیعه ،ج 14داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 مرداد 1390 توسط داود
نمایش نظرات 1 تا 30